Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından birçok meslek dalı için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi, otomobil alım satımı yapan ve galeri işleten kişiler için de artık zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca, ikinci el araç alımı satımı yapan kişi ve kurumların da bu belgeyi almaları gerekmektedir.

Galericilik Yetki Belgesi Nereden Alınır? Nasıl Alınır?

Galeri açmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen birçok kişi, öncelikle galericilik mesleki yeterlilik belgesini nasıl alacaklarını bilmelidirler. Bu yazımızda, Galericilik Yetki Belgesi Nedir, Galericilik Yetki Belgesi Nereden Alınır, Galericilik Yetki Belgesi Nasıl Alınır gibi birçok soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Galericilik Yetki Belgesi Nedir?

Galericilik yetki belgesi, oto galeri sahibi olan vergi mükellefi işletmelerin alması gereken İl Özel idareleri ve İl Ticaret müdürlükleri tarafından verilen resmi belgedir.

Galericilik Yetki Belgesi iki türdedir: Seviye 5 ve Seviye 4. Seviye 5 Belgesi, Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Sorumlusu olarak nitelendirilirken Seviye 4 ise Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Danışmanı olarak nitelendirilir. Bu iki belge birbirinden farklıdır ve belge sahibi olmak için farklı şartları mevcuttur.

Galericilik Yetki Belgesi Nereden Alınır?

Galeri Yetki Belgesi, İl Ticaret Müdürlükleri tarafından verilmektedir ve alınabilmesi için gereken belgelerden biri Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

Galericilik Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Galericilik yetki belgesine sahip olmak için çeşitli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Galericilik Belgesi (MYK Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Seviye 5 veya Seviye 4) için uygunluğunuzu tespit etmelisiniz. Galerici MYK Belgesi Seviye 5 için lise mezunu olmak ve vergi levhasında 2020 ağustos ve öncesine ait olunması gerekmektedir. Galerici MYK Belgesi Seviye 4 için ise herhangi bir ön başvuru şartı bulunmamaktadır.

İlk olarak Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 Mesleki Yeterlilik belgesi sınavlarına katılım sağlayarak başarılı olunması gerekmektedir. Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Galericilik Yetki belgesi karıştırılmamalıdır. Galericilik Yetki Belgesine sahip olabilmek için öncelikle Mesleki Yeterlilik Belgesi alınmalıdır. Galericilik Belgesi Seviye 5 veya Seviye 4 için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunu belirlemelisiniz.

Ardından, belgelendirme kuruluşuyla iletişime geçip başvuru sürecinizi tamamlamalısınız. Sınav organizasyonu hakkında bilgi almalı ve sınava katılmalısınız. Başarılı bir sınav sonrasında belge basımı için gerekli işlemleri yapmanız gerekecektir.

Galericilik Yetki Belgesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Galericilik yetki Belgesi Almak için il Ticaret müdürlüklerine müracaat ederken, çeşitli belgelerin hazırlanması ve başvurunun yapılması gerekmektedir. Bu belgeler:

  1. Oda Kayıt Belgesi
  2. Vergi Levhası Fotokopisi
  3. Kimlik Fotokopisi
  4. Öğrenim Durumunu Gösterir Belge
  5. Mesleki Yeterlilik Belgesi
  6. Ticari işletmeler için başvuran ve mesleki yeterlilik belgesine sahip kullanıcının şirketi temsil ve ilzama yetkili olduğunu gösterir imza sirküleri
  7. Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı)
  8. İşyerinin satışa sunduğu ikinci el motorlu kara taşıtlarının da kapsama alındığı mali sorumluluk sigorta poliçesi

Belgeleri teyit etmek ve detaylı bilgi almak için İl Ticaret Müdürlüğü resmi web sitesi incelenmeli ve başvuru belge ve şartları değerlendirilmelidir.

Galerici Yetki Belgesi Süresi Ne Kadar?

Galeri Yetki Belgesi her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilir. Belge geçerlilik süresi ise beş yıl olarak açıklanmıştır.

Galericilik Yetki Belgesi alımıyla ilgili adımları ve gerekli belgeleri detaylı şekilde ele alan bu yazı, galeri işletmecilerine yol gösterici olabilir. Belgelerin hazırlanması ve başvurunun yapılması sürecinde rehberlik sağlayarak başarılı bir şekilde belge alınabilir. İl Ticaret Müdürlükleri veya belirlenmiş belgelendirme kuruluşları ile iletişime geçerek başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi almak önemlidir. Bu adımları takip ederek, galeri işletmecileri işlerini yasal bir şekilde sürdürebilir ve müşterilerine güvenli hizmet sunabilirler. Bu yetkiye zaten sahipseniz ve otomobil ticareti yapan bir firma iseniz online araç satışı fikrini de düşünebilirsiniz.

×
×
×